
Barn med utländsk bakgrund som utvecklar sitt modersmål får bättre möjligheter att lära sig svenska och även utveckla kunskaper inom andra områden.
Här kan barnen med hjälp utav läroplatan utforska och lyssna på dom olika språken. Vid varje flagga finns det en QR-kod som är länkad till min röst där jag säger Hej på olika språk.
Tanken med att denna vägg är att stärka barnens identitetsutvecklingen och väcka nya tankar och funderingar kring språk och kultur samt utveckla språket och kommunikationen. ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
💭Denna vägg är dock inte färdig än,jag kommer bla, sätta upp olika sagor på barnens språk kopplade till QR samt koppla en levande film/dokumentation på flaggorna. Mer om det snart. 😉
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Förskolan ska medverka till att barn med annat modersmål än svenska får möjlighet att både utveckla det svenska språket och sitt modersmål. (Lpfö98/16)
Hej! Hur kan man ta del av dessa Qr koder?
GillaGilla
Hej!
Min förskola vill också gärna ta del av detta material!
Mvh Sofie
GillaGilla